Lehed

pühapäev, 12. november 2023

Stockholm, eskapism, teine

Esimene hommik Rootsi territooriumil

Tuletasin maakale kohvi kõrvale meelde, et tal jäi eile laeva infoletis käimata. Küsimuse osas, kas telefoni ja telekat annaks porno vaatamiseks ühendada. Maakas tegi näo, et sellist episoodi pole esinenud ja rääkis hommikusöögist, käies välja ka nii jõleda variandi nagu rootsi laud.

Mu eelmise päeva kalorid pärinesid peamiselt alkoholist. Tahke toidu energia- ja toitainete ratsioon ei ületanud ilmselt Vorkuta päevanormi, kuid keeldusin siiski, sest mõte toidust tekitas endiselt vastumeelsust.

Mitte, et 1 falafel, mida ma süüa suudaks, seda paarikümmet eurot väärt ei oleks, see oli eelmisel korral ülihea, aga laeva täituvust arvestades seisaks peagi laua kõrval lookas kandikutega näljased teismelised, kes ei mõistaks kui kaua üks kiuslik fossiil üht armetut kikerhernepalli süüa suudab.

Pudrupuhvet e Fast Lane ajas taas asja ära. Maaka jaoks. Ma võtsin täidisega täistera baquette´i. Põhjusel, et aju ütles, et peab. Sööma.

Jooma peab aga kindlasti, nii et hankisin paadi marketist enne maandumist liitri valget rummi. See oli ka enesekaitseks, vaevalt maakas mind ühes kallihinnalise pudeliga kusagile rööbastele lükkama hakkab.

Sadama ümbruses oli remont, mingisse kaugemasse metroojaama me lõpuks ikka jõudsime. Nagu ka vanalinna, kuigi meie arvamused õige peatuse osas lahknesid. Minu variant jäi peale. Ma lihtsalt ei suvatsenud end maaka soovitatud peatuses liigutada. See ajas maaka nii endast välja, et ta tormas esimesele autoteele, mida me ületama pidime, otse läheneva valge kaubiku ette. Tõmbasin ta turjapidi kõnnitee poole tagasi. “Kui sa siin praegu auto alla jääd, siis kaotan ma veel vähemalt kolmeks päevaks igasuguse unerahu ja söögiisu. Sa ei tohi seda mulle teha!” Maakas lubas käituda. Liiga palju draamat (korraga) ei ole hea.

Muuseumid

Läksime läbi vanalinna, kus ei ole autosid, keskaja muuseumisse.

See tekkis kui hakati rajama autoparklat, 1970. aastate lõpus ning avastati, et tulevase parkla all on linn, mille osas puudusid igasugused mälestused. Hämar ja põnev koht. Masendav, kõhe ja primitiivne ka. Piin. Hukkamised. Surm. Palju surma.

Maakas luges mulle eksponaatide siltide tõlkeid. Ma tänasin teda iga korra eest. Mille peale ta naerda turtsatas ja nentis, et on unustanud, et ma lugeda oskan. Ahviga muuseumis... Siis ma pidin veidi aega ise tuvastama, mida ma vaatan, kuni maakas oma giiditalenti taas realiseerima hakkas. Ma enam “aitäh” ei öelnud; las loeb.

Keskaja muuseumi uksest välja astudes võib sisse astuda Tre Kronor muuseumisse, mis on lossiga ühendatud. Ja see on vist maailma ainus loss, mis on avatud lihtsurelikele? Tre Kronor loss iseenesest hävis tules 1697, nii et praeguse lossi ajalugu on ca 300 aastat. Kusagil seal muuseumis oli üleval ka tulekahjude ajalugu - vanad rootslased olid püromaanid.

Muidu oli Tre Kronor eelmise muuseumi jätk, sihuke hämar värk.

Ja siis jõudsime lossi!

Ma ei tea, miks ma sellistes kohtades käin. Talvepaleest on mul lapsest saati trauma.

Need uhked ehitised on kulunud kivitreppidega, rusuvad, kopitanud ja vaatamata kõrgetele lagedele ning avaratele ruumidele klaustrofoobiat esile kutsuvad. Ühes inimedevuse toretseva laadaga, mida nad sümboliseerivad. Või laeornamentidega, mis õudusfilmides kindlasti mööda lage ja seinu edasi valguks, et viimanegi elu(rõõm) neelata ja lämmatada. Maitselagedusest rääkimata.

“Mõtle kui õõvastav siin kunagi oli, mul on neist nii kahju,” ütlesin maakale aevastades ja turtsudes. “Tolmulestad, külm, niiske, kopsuõletik, depressioon!” Maakas nõustus, et laed on jubedad ja tolmulesti siin ilmselt jagub.

Tähelepanuväärne oli aga see, et kõik nähtaval olevad lossi vanad kellad käisid ja näitasid õiget aega.

Lossist Tre Kronor muuseumisse tagasiviiv turvavärav ei aktsepteerinud mu pileti QR koodi, mida olin juba sisenedes eksikombel kasutanud. Ainult väljudes oli vaja kasutada. Jõllitasin ohutussüsteemi ja sellest mõne meetri kaugusel olevat ust, kust oleks õue pääsenud. “Sa pead siit alt läbi roomama,” kõlas maaka käsk. Ja ta tundus seda tõsiselt mõtlevat. Heitsin viimase pilgu ukse suunas, kust väljumine oleks kahtlemata viisakam näinud, kuid “kes meeldida tahab peab roomama” või kuidas see oligi. Oigasin, võtsin riski reisi edasine osa rootsi kardinate taga veeta ning vingerdasin turvaväravate alt läbi. Loomulikult saabus just sel hetkel mu selja tagant parv turiste, kes, oo üllatust, väljusid uksest, mida olin kaalunud. Miski tundus neid lõbustavat ja maakas pidas vajalikuks selgitada, et “asi ei ole nii nagu paistab”. Mul oli ükskõik, tegin keedutursa nägu ja mõtlesin, et ma ei kohtu nendega enam kunagi.

“Ei ole isegi lõuna ja ma olen sulle kohvi voodisse toonud ja su ees põlvili olnud,” urisesin teisel pool end jalule ajades. “Tundub kuidagi valesti, aga vastab tõele,” tuli maakal möönda. Ma tean küll, mis valesti oli. Kallasin hommikuses meeltesegadustes maaka kohvi peale piima. Ja see on “asjad, mida ma teha ei tohi” nimekirjas.

... järgneb


33 kommentaari:

 1. Tolmulestad elavad abieluvoodites. Muuseumis on neil ka kõle, külm ja nälg. Omal ajal...võimalik.

  Tulekahjud - praktiliselt iga vana linna ajalugu ongi tulekahjude ajalugu kuni selle hetkeni, mil linnavalitsus otsustas ainult kivimajade peale üle minna. Näiteks meie oma Kalamaja põletati maha Krimmi sõja ajal, 1854. Seetõttu ei ole seal vanemaid maju kui 150 aastat, kõik enne seda tehti maatasa.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui ei olnud tolmulestasid, siis olid museaalse väärtusega tolmulestade skeletid. Nende lestade, kes juba Karl kaheteistkümnenda kannanahka krõbistasid.
   Ära näe vaeva, faktid fantaasiat ei sega.

   Kustuta
  2. Ma kardan, et tolmulesti leidub lisaks abieluvooditele ka häbieluvoodites, võimalik, et ka muuseumivalvuri istumise all.

   Kustuta
  3. Ainus pehmemööbliese maailmas, kus tolmulesti ei ole, on minu lubikrohvipulbrikottidest laotud diivanikene remonti ootavas toas ahju kõrval. Tollessamas, kus tihased läbi seina lendavad. Mina ei pea soojas ja kuivas magama, krohvikotid peavad.

   Kustuta
  4. "Mina ei pea soojas ja kuivas magama, krohvikotid peavad."
   Seilasime, teame! Ja sigade söödajahukottidele on rõskel ajal parim koht magamistoas ahjuseina veeres.

   Kustuta
 2. Metroojaam on ilmselt Gärdet? Ja ilm on täis pööblile avatud losse. Stockholmis minge Drottningholmi, see on nagu põhjamaine Versai. Aga losse on isegi sealsamas Mälari järve ääres.

  Aga edaspidi püüdke palun vähem reisijutte kirjutada. Jube ajakulukaks lähen nende lugemine. Ma olen nüüd kaks tundi Wikipediat parandanud. Alustasin sellest, et imestasin, et Mälari järve ainus lubatud nimekuju on Mälaren, ehkki isegi EKI KNAB lubab paralleelvormi ja praktilises keeles on igal pool "Mälari järv". Aga Wiki on lõputu ussiauk, korra hakkad parandama, siis välja enam ei saa. Hetkel olen Mekongi jõe veehulga ja selle ühiku täpsustamise juures. Naaberaknas on lahti Rootsi topokaart, sest Stockholmi täpset geograafiat (mis -holmid ja -fjordid ja muu seal saarekeste vahel on) Google kaardilt lugeda ei saa ja kuidagi peab ju kontrollima, enne kui ma Wikisse midagi kirjutan. Ähh.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Drottningholmis on ka ehtne toimiv barokkteater - st algsed lavamasinad on ikka veel töökorras. Teine selline on Český Krumlovis ja minuteada rohkem ei olegi.

   Kustuta
  2. Kunagi kindlasti saab ka sinna mindud
   Füüsiliselt jäi aega väheks, olgu, et olime seal mitu päeva. Ilma Wildika eeltööta oleks me linnaskäigud olnud kaootilised laperdamised, nüüd vähemalt oli plaan ja päevakava (mida me otse loomulikult rikkusime kuidas jõudsime)

   Kustuta
  3. Ja "mällar" tähendab mälukaotusega alkoholimyrgistust, kõige järgi otsustades oli saaremaa viikingitel järve nimetamisel oma osa.

   Kustuta
  4. Ok..... vähemalt viikingite tasemele me ei jõudnud ega tõenäoliselt ei jõua ka kunagi. Wismar võib oodata

   Kustuta
  5. Wismaris on need puuduvad puzzletükid v?

   Ja tegelikult ei jõudnud ju isegi pohmellini, vähemasti mitte alkoholist, arenguruumi on.

   W

   Kustuta
 3. Stockholmi SUURTE tulekahjude ajalugu: 1297, 1330, 1344, 1407, 1411, 1419, 1445, 1458, 1495, 1555, 1625, 1642, 1697 (kuningaloss põles maani maha), 1719, 1723, 1751, 1759, 1802, 1825, 1835, 1842,  1873,  1875, 1878, 1929, 1937, 1970, 1990 (2x), 2008.
  Korrad, kui preili Majasokk kaneelisaiu kärsatas siia alla ei mahu 😁
  Gamla Stan oli minu mälu järgi see peatus, ilusad kandilised pärnad lähedal kasvamas ja puha.
  Ja su soovi, vabandust, on võimatu täita.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Gamla Stan on formaalselt vana-vana-vanalinn. Praktikas on see see saar, kus on kuningapalee, suurkirik ja suurturuplats (Storkyrkan ja Stortorget). Lisaks on seal linna mõlemad "pikad tänavad", Västerlångatan ja Österlångatan.

   Ma just viskasin ära paar raamatut, mis on Västerlångatani vanade sci-fi ja fantasy raamatute poest kunagi ammu ostetud.

   Reisilugusid kirjutage muidugi, ma tegin nalja :)

   Kustuta
  2. Selles raamatupoes kolasime ka hoolega.
   Järgmine kord kui sinna satun ostan Iiri muistendite raamatu igatahes ära.

   Kustuta
  3. Ja minu kuiviklik "Ja su soovi, vabandust, on võimatu täita" tähendas tegelikult "Höhöh!" 😁
   Seekord, tõsi küll, loodan puhtalt Wildika peale, mul jooksis aju kokku.

   Kustuta
 4. Lugesin just läbi veel ühe Stockholmi kruiisi (oli teil kruiis? või niisama kriis?) reiskirja. Sama mis teil!!! Jutustakaks on soliidne proua. Samad teemad. Kuningaloss. Saared. Ehmatused poodides... Ja ka temal läks lõpuks kõik hästi!!! Aastast 1986.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Meil oli ekspitsioon.
   Ja meie olema KA soliidsed prouad.
   Aga poeni me jutuga alles jõuame ....

   Kustuta
  2. a) millisesse poodi sa tahad, et me jõuame
   b) pigem (maru)tõbised kährikud
   c) öösel peaks magama

   w

   Kustuta
  3. A. Tegelikult me väisasime nii raamatu- kui kartulipoodi
   B. Kährikuprouad
   C. Jah, aga ei tule välja

   Kustuta
 5. Systembolaget ei sobi nimekirja v?

  W

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vanaks jäänud, palju lobisema hakanud....

   Kustuta
  2. Ära nüüd jälle sündmustest ette rutta.

   Kustuta
  3. Systeempulaaget - jaa, soovitan, Rootsi väikeõlletootjate toodang on väga tore. Meil endal on alles odav Islandi õlu käsil.

   Kaur

   Kustuta
  4. Jah, ma tutvusin paari Rootsi õllega, kuigi ma olen selle joogi suhtes ülivaliv ja bränditruu.

   Maakale soovitasin ilmselt kaupuse vanimat e juba ca 180 aastat turul olnud Tšehhi pilsnerit. Mitte, et see seal poes nii kaua oleks olnud, khm. Eestist saab seda õnneks ka.

   w

   Kustuta
  5. Meil on tõesti see komme, et me ostame skandinaaviast kaasa kohalikke väiketootjate õllesid ja pärast joodame sõpradele reisimuljete saatel sisse. Need on kallid, aga ega me siis palju ei joo.

   Södermalmi platsil (Gamla Stanis üle silla lõuna poole) oli väga tore hea valikuga õllekas, läksin vaatama, kas leian kaardilt üles - jah - Blå dörren. Mitte et sinna minema peaks, ei pea ometi jooma ei õlut ega alkoholi üldse. Aga et need Stockholmi vanalinna kohad on tihti väga väga armsad.

   Kustuta
  6. Mul ei ole eriti sõpru...

   w

   Kustuta
  7. Kas see oli nyyd ettekääne v sedastus?

   Kustuta
  8. Ma sain aru, et ta jõi õlle üksi ära.

   Kustuta
  9. Ma võin igasuguste jõledustega hakkama saada, aga kellegi õlle ära joomine ei käi sinna alla.

   @mustkaaren - kunagi kui ma veel vahel FB-sse sattusin, olin hämmingus inimeste sõprade hulkadest, sellisele massile õlle jootmiseks peaks pangalaenu võtma. Kui end igasugusest sots meediast välja lülitada, aastateks, jäävad alles vaid kõige visamad eksemplarid.

   w

   Kustuta
  10. Kinnitan, et need sots ja päris ilma asjad käivad käpp käpas. Leidasin sotsmeediast endale eile õhtuks ühe avaliku ürituse (tasuta õllega muide, tasuta == EU struktuurifondide kulul). Jagasin kutset kolmele sõbrale; üks vabandas end, aga kaks neist tulid kohale. Neljas sõber, kelle kõrval istusin, kohtus pärast kinos mu kaasaga ja küsis, kas meie pere jälitab teda.

   Täna just jagasin sõpradele sotsmeediast pärit keelekursust. Kursus on päris, tuleb klassiruumi kohale minna ja kuulata ja osaleda, Tallinna Ülikool korraldab.

   Ühesõnaga ma kinnitan w hüpoteesi, et sots meedias kohal olemine hoiab ka päris kehaliste tuttavate ringi soojas.

   Kustuta
  11. Ju sa, Kaur, oled social butterfly. Ma olen üsna äärmusintrovert, et mitte öelda misantroop.
   Ja täpselt see ongi probleem - inimestele peab pidevalt "ei" ütlema, mõni taipab peale üheksandat korda alla anda, halval juhul seda isiklikult võttes, aga mõni on nii visa, et ... kes/mis silma alt ära, see läheb meelest. Enamusel.

   w

   Kustuta
  12. Mul vahelduvad liblika ja tugeva introvertsuse perioodid. Aga me räägime või kirjutame ju ainult neist esimestest. Väga vähe inimesi teeb facebookis või veebipäevikus sissekande "sõber kutsus sünnipäevale ja ma ei läinud". Seega jätab ühiskond tervikuna ja igaüks meist väga palju aktiivsema mulje kui me päriselt oleme.

   Kaur

   Kustuta
  13. Sul on õigus. Ja see on veel 1 põhjus aktiivsematest sots meedia keskkondadest hoiduda, kõverpildid.

   w

   Kustuta