Tänane küsimus raadiokuulajatele on "Kas riik peaks mingil moel kompenseerima Viljandi elanike ootamatult mitmekordistunud küttearveid?"
Võtame vastu telefonikõne... Milline on teie arvamus?
Viljandi? Mitte mingil juhul, aastaid olid nende arved väga väikesed, maksku nüüd nagu eestlased maksavad!
Aitäh teie arvamuse eest, võtame järgmise helistaja...
Ei, mina pole nõus, et minu raha läheks nende toetuseks, tehku tööd, siis jõuavad maksta!
Ahah, aitäh, võtame järgmise helistaja. Mida teie arvate, kas peaks...
Viljandis ei kompenseeriks ma mitte midagi, kui maksta ei jõua mingu üle silla, seal on kõik odav!
***
Oi, ups, raadiosaade ei rääkinud Viljandist, jutt käis ikka Narvast.
Te teate seda anekdooti mehest, kes loomaaias lapse krokodilli eest ära tõmbas?
***
Misse märksõna oligi...krüptiline kirjatükk või miskit.
Mitu päeva tagasi kuulsin poole kõrvaga saadet kus see küsimus esitati. Narvas on küttehinnad lakke läinud ja inimesed hädas, linnavalitsusel nüüd käed-jalad tööd täis, et nurisevaid kodanikke rahustada. Raadiokuulajatelt küsiti, kas nende meelest võiks riik appi tulla. Pea ükski vastus polnud mingi abi poolt, vastustest kumas kohati läbi sapist parastamist.
Ei tea nüüd küll kindel olla, aga kui Narva asemel oleks olnud Vana-Vigala või Viljandi oleks suhtumine vist törts teine olnud...
No a Keila prügiarved?
VastaKustutaKõiki peaks võrdselt kohtlema, kas kõiki toetama või mitte. Varasema privileegi äravõtmise eest kompensatsiooni saamine pole absoluutselt põhjendatud ükskõik kus. Sama seis oli ju peale nõuka lagunemist kui hulk venelasi just sellepärast protestisid, et nende varasemad privileegid kadusid.
VastaKustutaAjakirjanduses on valgustatud, et tegu on privileegide kahanemise v kadumisega, nagu TT ytles. N linn oli ju ka nõukaajal I sordi rahvast täis, neid, kes seda mäletavad, on seal palju. Aga minul, pärismaalasel, pole elu sees selliseid hyvesid olnud, no tõesti ei taha oma ärakulunud tervise ja jäätunud varvaste juures kellegi siidise perse eest maksta. Sotsiaalsysteemis on palju koledamas hädas inimesi ja nendegi jaoks ei jätku KOVidel raha ja nyyd siis see.
VastaKustutaMina julgen küsida-mis hüvedest jutt ja millest keegi ilma jäi , lihtsalt huvitav ( kust selline pime viha )
KustutaPrivileeg see ei olnud, lihtsalt kohalikel oli siiani õnne olnud kasutada põlevkivielektrijaama odavaid hindu. Nüüd on põlevkivienergia kasutamine aina kasinam ja maju köetakse kallima energiaga. Keskküttehindade erinevus Eestis on alati olnud kohati mitmekordne, samas kui hind läheb hoobilt mitu korda kallimaks siis on see kindlasti maksjale valus. Narva palgad on praegu pea veerandi jagu Eesti keskmisest allpool.
VastaKustutaSee polnud tegelikult mu mõtte sisu.
Häiris hoopis vastajate "NEILE pole vaja!"-suhtumine koos läbikumava aimdusega, et oleks Narva asemel olnud Viljandi või Võru olnuks suhtumine teine.
Ma ise ka ei usu, et mingid kompensatsioonid õiged oleks. Pole vaja.
Aga mitte "NEILE pole vaja"
Viljandis kusagile avalikku kohta sisse astudes kuuleb sõna "tere" ja sööklas saab emakeeles oma toidu tellitud, koos märkusega, et hapukoort ärgu supi sisse pangu, hoopis eraldi alustassile.
VastaKustutaA kaugkütte hinnad on konkurentsiameti kodulehel, kas valitsus on neid teisi veel kõrgema hinnaga kohtade inimesi toetanud?
Nõus, kordan veelkord kui enne tähele ei pannud: kompensatsioone ei ole vaja.
KustutaVene keele domineerimisega, et mitte otse öelda, et venelastega on ka mul probleeme nii palju, et see läheb teinekord üle visakuse piiride, kuid selle saate kommentaatorid olid Narva Eesti küljest mõttes ära andnud enne kui ses osas üldse asjaks on läinud. Oli neid, kes põhjendasidki seda, et Narvas pole midagi vaja kompenseerida sellega, et seal käib kõik vene keeles. Kui saate teema oleks olnud arutelu Viljandi kõrgete küttehindade kompenseerimisest oleks nii mõnigi helistaja rääkinud vaestest eesti lastest kes puulehti sööma peavad.
Kompensatsiooni maksmise ebaõigeks pidamine pole mu meelest vale (kordan ennast taas), ma pean valeks silmakirjalikkust, mis muudab Narva mitte-Eesti linnaks. Linn antakse käest enne kui see võetud on.
(Kas "mees päästis lapse krokodilli käest" või "tibla varastas krokodilli söögi". Sama teema, erinev arusaam.)
Ma oletan, et Maardu ja Lasnamäe kohta oleks sarnased kommentaarid.
KustutaMu kirjatükk aina kasvab, aga ausõna, rohkem ei lisa. Kui ma nüüd ka pole end arusaadavaks suutnud teha, siis nii ongi, järelikult olen vilets seletaja.
VastaKustutaMa kordan veel korra: meil oli 1941-1991 2 sorti inimesi. Eespool mainiti et ka mujal Eestis on inimesed hädas väga suurte kyttearvetega, aga mujalt pole sellist massiivset enesekindlat toetusenõudmist kõlama jäänud. Päris kindlasti on tegu privileegide-teemaga ja tänu nsvl okupatsioonile ongi see sellise maitsega nagu on.
VastaKustutaNarva nn tibladele äraandmine paraku sai 1970tel korraliku hoo sisse ja ma tahaks näha poliitikut, kes selle mõjudega eestimeelset poliitikat tehtud saab. Siiani pole see kellelgi õnnestunud.
Ja kas ma saan nüüd õigesti aru, et kuna soojuselektrijaama odava jahutusvee kasutamine kütmiseks oli venkudele võimaldatud privileeg (sest miks seda siis kõikjal eestlastele ei võimaldatud, privileeg tähendab ju seisuslikku eelist, mida teistele teadlikult keelatakse?) siis nüüd on küttehinna tõus neile meid kõiki rahuldama pidavaks magusaks kättemaksuks?
KustutaMa ei räägi poliitikutest, ma räägin tolle saate kuulajatest, kelle jaoks Narva ei olnud enam Eesti.
Privileegi lõpp ei ole kättemaks.
KustutaEestlastele ei võimaldatud uutesse elamurajoonidesse kolimist, see OLI võõrtööliste privileeg.
Missa selle sotsinärakaga vaidled. Tiblad välja!
KustutaMis sa arvad, kui palju Narvas neis praegustes imelistes nõukaaegsetes kvaliteetkorterites elab veel inimesi, kes sinna otse venemaa avarustest istutati?
KustutaVõi pead silmas ajaloolist süüd, mida kõik narvalased peavad silmad maas ja seljad küürus igavesti burlakkidena enda järel vedama?
Mu vanaisa on pärit Narvast. Peale sõda nende pere sinna tagasi ei saanud. Seapeet, eksole. Kõik tänased narvakad on selles süüdi vist?