Lehed

kolmapäev, 14. veebruar 2024

Unetus

 

Jah, öösiti ma endiselt ei maga.

Mis ta nüüd ongi siis praegu...kolmas? neljas öö üleval? Mis vahet seal on, päev on juba ette määratult untsus.

Saabusin hiljuti Itaaliast. Ega te pole vist Itaalias käinud?

Olete-olete, ma tean. Ma ka nüüd olen. Tööl. Pärast kümnetunnist tööpäeva viidi meid isegi linna vaatama, ise ei oleks ilmselt jaksanud. Kolmveerand tundi autoga ja kõpsti kohal. Giidi mängis meile noormees, kes tõeliselt armastas oma kodulinna. Tõsi küll, kell oli nii palju, et sisse me ühessegi hoonesse ei saanud, kuid kuna suurem osa seltskonnast oli Milanos niikuinii esimest korda saime oma elamuse ka niimoodi kätte. Ring ümber toomkiriku, moetänava galerii, La Scala esine plats, kus lasti meil mõistatada milline neist majadest teater on, Sforza,  Garibaldi väravad.  Vaene galerii pull, kelle munad on tuhanded turistid oma kannaga ära kulutanud ja meie giidi kummaline nali, kus ta oma telefonist maali "Mäss galeriis" näidates seda rahva rõõmupeona tutvustas.See oli tore. Samas kohutavalt väsitav. 

Eks magamatus mõjus.

Hotell oli meil, muide, kohas, kus ühel pool oli paar kilomeetrit tehaseid ja teisel pool sama palju põldusid, pimedas me sealt läksime ja pimedas tulime tagasi. Hotelli õues kepsutasud jänesed, kõrgusid erakordselt inetud hiiglaslikud flamingokujud ja hommikul kell kuus kires kukk. 

On mida meenutada. Mõelda vaid, kui me Gino Sorbillo's õueterrassil pitsat sõime oli seal 10 kraadi sooja. Samal ajal oli mul kodus, toas, kaheksa kraadi sooja. Oeh.

Üks mõru kogemus jäi kummitama ja see ei olnud otseselt ei meie võõrustajate ega ka kaudselt mitte Milanoga seotud. Teate seda ütlemist "sa võid tüdruku külast välja saada, aga küla sa tüdrukust välja ei saa"? Asendage ses lauses sõna "tüdruk" "venelasega" ja "küla" "nõukogude liiduga". 

Seltskonnas oli venemaalt emigreerunu, kes oli valinud kapitalistliku orjapõlve Soomes venemaa meepottide asemel ja "orjapõlves" korralikku karjääri teinud ning minu mätta otsast vaadates rikas nagu troll. Kõigest hoolimata...

Keset Milano vanalinna on MacDonalds. Jutuks tuli mäki üldine majanduspõhimõte, kus hooned, milles nad teenust pakuvad kuuluvad reeglina firmale, see teeb näiliselt ainult burgerimüümisele pühendunud sööklast küllaltki tugeva kinnisvaraettevõtte, mis ei pea pankrotti eriti kartma. Seda kontseptsiooni kuuldes naeris too härrasmees rõõmsalt ja teatas, et "no MEIE panime nad paika!"  ja imiteeris jalahoopi.  Varga filosoofia. Ah, ja kirjeldades püha Bartolomeuse kuju toomkirikus (pühakute kujud kirjeldavad sageli viisi, kuidas pühak tapeti, Bartolomeuse puhul, kes väidetavalt nüliti on ta kujul tihti õlgadel rippumas ta oma nahk) nimetas ta seda rõveduseks, mis väljendavat euroopalikke väärtusi. Kõrgharitud lennundusinsener, minu eesel.

(Sellega on kirjeldatud ka põhipõhjus, miks ma eelmise postituses reisiseltskonda väga ei hinnanud. Üks tõrvatilk, sellest oli enam kui küll.)

Kunagi lähen ma Milanosse päeval, kunagi kindlasti. Kui mitte enne, siis teises elus.

10 kommentaari:

 1. Kahtlustan, et Itaalias on toredamaid kohti ka. Aga vähemalt on linnuke kirjas :)

  Tõrvatilgad... Värdjate ja psühhopaatide päralt on tulevik. Ja suuresti ka olevik.

  No ja McD või mistahes muu korporatsiooni paikapanemise üle võiksin ka mina uhke olla.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma millegipärast ootasin sinult sellist kommentaari. Sa ei petnud ootusi, kas see on nüüd hea, et ma justkui tunnen juba sind või paha, et oled nii ettearvatav - mine võta kinni...

   Kustuta
  2. Hea ikka :)

   Tõrvatilgad lähevad meelest ja neist jääb vaid imelik udune mälestus ("oli selline töll"). Kuid ka lühike õhtune põige mõnda linna jääb meid saatma.

   Kustuta
 2. Ma lihtsalt ei saa neist venelastest aru. Või noh saan, aga ei suuda mõista seda, kuidas haridus ja muus maailmas ringi käimine või töötamine nende arusaamu ei kõiguta. Samas, mu perearst on samuti venelane, räägib head eesti keelt ja on igati meeldiv inimene, ja väga osavõtlik arst.

  Mina olen unetuse vastu proovinud väga erinevaid tablette ja muid nn.toidulisandeid. Eks nad ikka veidi aitavad. Viimane oli AD toimeainega agomelatinum. Ritsiku blogist sain teada. Igatahes ei läinud ma enam igale ööle vastu nagu lahingusse, et kes keda, kas seljatan mina unetuse või võidab tema. Võib-olla tegi see mind isegi pisut liiga uniseks, ka pärast hommikusööki kippus tukk peale. Kuna ma võisin endale seda lubada, siis oli see lisauni tõeliselt nauditav. Paraku sai see rõõm otsa. Kõrvaltoimena oli oht, et maksanäitajad võivad halveneda. Neid tuli siis teatud aja järgi testida. Algul oli kõik korras, aga viimane kord olid nad üles läinud ja uut retsepti mulle ei kirjutatud. Eks paista, kas vahepeal ilma rohuta lähevad näidud taas normi ja võin uuesti selle rohu abil mõned kuud und nautida. Või siis mitte.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma teinekord lasen ka unerohu peal liugu, aga näib, et saan iga viimase kui kõrvalnähu mida neil pakkuda on. Teinekord siiski muu ei aita.

   Kustuta
 3. Aga Sa käisid seal ja nägid seda!
  Kas keegi sellele t1blale ikka on öelnud, et ta t1bla on? Või on see pedagoogiline meetod liiga leebe ja ei mõju?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, käisin ja nägin ja see on suur asi, ausalt! A too venelane...mul pole valikut, ma töötan tema teemadega. Mitte koos temaga, sest oma ametialaselt positsioonilt oleme me niiöelda vastased. Mida tema väidab lükkan mina ümber ja vastupidi, selline on töö iseloom. Nagu ma alati korrutan: "ma töötan temasugustega, mitte ei ela sellistega koos!"

   Kustuta
 4. Ohhh,jahhh,venelased. Nemad võitlevad rahvusvahelise imperialismi vastu. Samas teavad nad suurepäraselt,et Venemaa on ka impeerium. Mis tähendab,et ka oma mõtlemiselt on rõhuv enamus "venelasi" imperialistid. Ka välisriikidesse põgenenud. Nii et kellega nad siis võitlevad? Iseendaga...?
  Miskipärast arvavad nad,et on Ida-Rooma keisririigi järeltulijad. Kui vaadata Mongoli impeeriumi kaarti,siis see yhtib väga suures osas praeguse Venemaa kaardiga. Moskva oli koht,kuhu koguti kokku vallutatud vene alade maxud.Kuulus ta Kuldhordi alla. Hiljem neelas Kuldhord alla enamiku teistest mongolite vallutatud aladest.
  Vene impeeriumi iseloomustab see,et kõik peab neil teistest suurem olema.Tsaar kell,Tsaar suurtykk,1/6 planeedi maismaast & kui kaarti vaadata,siis ilmselt võib näha maailma suurimat alaväärsuskomplexi...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jajah, tsaar-kell, mis pole kordagi helisenud ja tsaar-kahur, millest on kunagi üksainus pauk tehtud. Suurimad ja mõttetuimad asjad. Iseloomulik.

   Kustuta
 5. Deem. Yx asi tui veel meelde & see on nende endi ytlemine : vene mikroskeem - suurim mikroskeem maailmas...

  VastaKustuta