Lehed

laupäev, 18. jaanuar 2025

Miks ma kiriku asemel tööle lähen


by W

Päev on veel noor, kuid minu mõtted on juba kõikjal.
Ma siin hommikul kohvi larpides ja unise peaga istusin ja mõtlesin kui vastik oli kunagi puust suuski ja alumiiniumist suusakeppe pakkida, et nendega bussi saada. Koolis olid suusatunnid.

Ja vanades raamatutes kirjutatakse, kuidas hobuse ja saaniga jõulude paiku kirikusse sõideti. Mõned ka pühapäeviti. 

 Kuhu see kõik jäi? Kliimamuutused? Ju vist, hakkan juba uskuma. 

 ... ja selles kõiges on süüdi vanurid, sead ja peldikupaber.  

40 kommentaari:

  1. Mina olen süüdi, kulutan liigselt energiat! Lisaks rüüstasin loodust, sest esimene kepp oli bambusest:) Mis alumiinium - seda läks suurel nõukogudemaal vaja pommitajate ehitamiseks!

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Tundub, et kaevandad krüptot ja ehitad oma AI-d.

      Kustuta
  2. Ma olen kuulnud, et veised ikka ka. On süüdi. Kliimamuutuses. Kas sa paned kohvi peale loomset või taimset piima? (koort?)

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Mu teada neid taimseid vedelikke ei tohi enam piimaks nimetada. Kaerajook, mandlijook jne on nõutav.
      Mina neid ei tarbi, va kookoskreemid ja -vedelikud.

      Ma olen omnivoor, tugevalt karnivoori poole kaldu.

      Kustuta
    2. Ah, ei mina, penskar, jõua enam moodsate aegadega kaasas käia. Ei tea, mis tohib ja mis mitte. Anonüümne Helve

      Kustuta
    3. :D
      Ma arvan, et suvaline inimene ikka tohib neid piimaks nimetada. Alustassi kärnkonnaks pidada jne.

      Tootja, vahendaja ja kaupleja ei tohi.
      https://omamaitse.delfi.ee/artikkel/95029559/mandlipiim-ei-olegi-piim-eestis-keelustati-taimsetel-toodetel-teatud-nimetuste-kasutamine

      Kustuta
    4. A kas porgand pole ka enam puuvili. Mingil ajal oli ju. :P
      Helve

      Kustuta
  3. Kas kuidagi ei annaks seostada kirikuskäimise sagedust kliimamuutustega? Noh, et ajal kui pühapäevane kirikuskäik veel in oli, oli kliima moonutamata ja kui inimesed enam pühapäevahommikuti pestud nägudega hulgakaupa torni alla ei kogunenud läks kliima lappama? Või teine teooria: kaasreisijaid bussides kehvasti pakitud suuskadega pussitavate laste osakaalu oluline vähenemine on põhjustanud lumerohkete talvede harvema esinemise?
    Saaks koorma vanurite ha sigade pealt ära või nii? Kõik muud muutujad jätame kõrvale, taandame uurimuse "ilma jalgadeta kirp jääb kurdiks"-tasemele?

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ma käisin eelmisel kevadel Varssavis ja ma ei saanud ühes kirikus sinna maetud Chopini südant lähemalt vaadata, sest missa aeg oli ja inimesed olid kirikus. Keset täiesti kolmapäevast päeva kell üksteist hommikul. Nii et ma siin kliimasoojenemises mingeid pühapäevi küll ei süüdistaks.

      Kustuta
  4. Suuskade pakkimine on siiamaani keeruline. Mul läks viis aastat, et leida optimaalne viis suusad omavahel kokku sobitada.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Millaski 80-datel oli poodides sihukesed pruuni värvi plastikust klambrijullad, millega sai suusad ja kepid kokku köita, aga nende kvaliteet ei olnud kiita.
      Raisakull

      Kustuta
    2. Mul on karbitäis erinevaid suuskade kinnitamise vidinaid. Kuid eri suusad on väga erinevad kinnitamise osas. Meil on rihmadega klambirid (Hagan x-trace pivot, kes tahab näha, millised nood on), need on hirmus kobakad. Suusakeppidel oli varem eeldus, et suusa nina läheb "rõngast" läbi, see ka ammu enam ei tööta.

      See kõik on suva, kui pole vaja ruumi säästa. Aga kui tahad lennukisse või auto katuseboksi hästi ökonoomselt pakkida, siis muutub oluliseks.

      Kustuta
  5. Tööpäev läbi, vist hakkas igav, otsisin veel süüdlasi.

    Oravad (loomad, mitte meie poliitikud).
    https://www.smithsonianmag.com/smart-news/cutest-climate-change-culprit-arctic-ground-squirrels-180953657/

    Põdrad - nad söövad liiga palju.
    https://theweek.com/climate-change/1021755/moose-eat-so-much-they-may-be-worsening-climate-change

    Koprad.
    https://www.npr.org/2022/01/16/1073459176/beavers-have-been-moving-into-the-arctic-accelerating-the-effects-of-climate-cha

    Nad kõik vist sibasid ringi ja tegid oma kuritegusid juba enne homo sapiensi laadset toodet, aga ühelgi neist ei arenenud prokurörigeeni.

    VastaKustuta
  6. Tasub tähele panna - vanad raamatud, kus kirjeldatakse saanisõitu jõulude paiku, on kirja pandud onu Juuliuse kalendri järgi.
    Ning veel üks väikene aruanne Eirik Punase poolt Gröönimaa kohta: see oli toona üsna roheline. Siis ei räägitud kuskil kliimasoojenemise teemal.
    Raisakull

    VastaKustuta
    Vastused
    1. juuliuse kalendri järgi on praegu (ikka veel) jõuluaeg, saaniga sõita ei üritaks.

      Kustuta
    2. Aga, aga, aga - mina sain ka "vanasti" koolivaheaegadel ikka kelgutada ja isegi hobuse ja saaniga olen sõitnud.
      Onu Julius (Jannson) oli miski kahtlane tegelane lisaks Karlssonile endale...

      Tänavu, veits enne jõule, oli keegi mu kortermaja kõrvale kelgud ja p*selauad visanud ... noh, natuke hiljem tuli ka natuke lund.

      Kustuta
    3. Jaa, viikingite ajal oli Euroopa palju soojem kui näiteks praegu. Ja 14-18. sajandini oli Euroopa palju külmem, kui praegu (teate seda Hollandi kanalitel uisutamise ajalugu?)

      Kustuta
    4. Nn väike jääaeg pärandas Euroopa kultuurile hulga kihte. Muidugi pyhapäeviti uisutamas käimine ja kaunid mitmekihilised pealisriided, aga veidi enne seda oli moes lendavate nõidade jms nägemine (tungalteraga viljast tehtud jahutoodete söömisest tekkisid inimestel massiliselt hallukad)

      Kustuta
    5. niipalju, kui ma olen lugenud, need lokaalsed Euroopa kandi kõikumised suurt pilti väga ei mõjutanud.

      Kustuta
    6. Kas just Hollandi kanalitel uisutamise tervet ajalugu, aga ...
      https://rahvaraamat.ee/p/h%C3%B5beuisud/1496584/et

      Kustuta
    7. Seda xkcd abistavat ajajoont olete vast kõik näinud, Euroopa (ja üldse põhjapoolkera) keskaegne soojenemine jääb aega, mil globaalselt toimus pigem kerge jahtumine (orbiidist tulenevalt).

      Kustuta
    8. Hõbeuiskude-raamatut olen lugenud.
      Kui mul veel aju oli, siis uurisin huvi pärast ajaloolisi riideid ja nende lõikeid. Ja mõlgutlesin sel teemal, et peenema rahva jalutamisriided olid päris tihti kenad ja ergonoomilised st kasutajasõbralikud, aga lihtrahva tööriided võimalikult sirgelt ja lihtsalt tehtud, aga minu kogemusel on selline riietus, eriti naiste oma, töö tegemisel ebamugav ja kylm! (Keskmise eluea ja surma põhjuste teemasse täna ei laskuks siiski.) Eriti vihkan ma rätte.

      Kustuta
    9. Peaasi, et termopesu oli.

      Kustuta
    10. See ajajoone-koomusk oli mõnusasti yles ehitatud ja mõtteidtekitav, aga kahju, et soomeugri keelte kohta märget polnud.

      Kustuta
    11. W, meil on 8 kuud aastas torm ja mingi rõve sade, seega kannan kõik need 8 kuud aastas lammavillast kampsi, vati- või armeepykse ja Nokia kummareid. Ja yleriided peavad tormikindlad olema ning päevas kulub mul kergemate naiselike kodutöökeste peale 6-8 paari töökindaid. Rätikesed, seelikud, õhukesed sukapyksid jms kohutav ebainimlik jura on kole, jäik, liikumistpiirav ja haigekstegev ega sobi meie kliimasse.

      Kustuta
    12. No ma isegi ei tea, millest sa räägid v mis need su viimati nimetatud on.

      Kustuta
  7. Aitüma, A.I.V.O, et nime alla panid 😁
    Aga muidu: mis te siin rikute minu häid plaane oma faktidega!

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Milliseid plaane, palun täpsusta, osa meist korrigeerib end kohe...

      Kustuta
    2. Plaanite W-ga suusareisi?
      Siis olen mina ainus eestlane ja plogija, kes pole elus suusareisil käinud.

      Kustuta
    3. Suusareis ei kuulu plaanidesse.
      Ple käinud, ei lähe ka. Kui Maakas just ei sunni.

      Ma ple isegi Soomes käinud (päriselt ka, ainult tehniliselt... st sadam, lennujaam).

      Kustuta
    4. Mina ka pole suusareisil käinud! Ja ma ei kujuta ette, kui palju raha tuleks mulle selle eest maksta, et ma sinna läheksin. St see rahasumma on kindlasti olemas, aga ma ei viitsi seda summat praegu paugust välja mõelda. Soomes olen käinud korduvalt, erinevates tootmisettevõtetes ja koosolekuruumides, päris mitmes Soome linnas küll, aga neid linnu endid ma näinud ei ole, peale sadamate ja lennujaamade ja rongijaamade ja taksode. No ja Egiptuses ja Türgis pole ma ka mitte kunagi käinud. Ma pole kindlasti veel paljudes kohtades käinud, kus muidu kõik eestlased käinud on :D (nt laulupidu)

      Kustuta
    5. Jep, Türgis ja Egiptuses ple ka käinud.

      Kustuta
    6. V noh, Türgis jällegi lennujaam ... See on ka Türgi...

      Kustuta
    7. Klari, sul on suurepärane võimalus käia välismaa suusareisil näiteks Siguldas.

      Kustuta
    8. Oh Kaur, Kaur, kui palju aastaid olen ma oma blogis ja teistes kommentaarides kirjutanud, kui väga ma vihkan suusatamist, talve, lund, õuesporti ja muid asju veel...

      Kustuta
    9. Ma käisin kunagi paar aastat lumisel ajal suuskadega tööl. Hviguurile mõjus erakordselt trimmivalt, vaimsele tervisele mitte. Sain elu kõik suusareisid tehtud (minimaalselt 90 päeva, kaks talve 2X4,5 kilomeetrit päevas... Mis see siis teebki...poolteist tuhat kilomeetrit ja pealegi, iga ilmaga kui aga natuke lund oli)

      Kustuta
    10. Oot, matemaatika ei klapi.
      2, midagi kilomeetrit tööle, sama tagasi, kaks korda päevas...
      Mhm. Hüpotenuusi ruut võrdub kaatetite ruutude summaga, jala oleks olnud 2+1.5 km, suuskadega oli seega 2,5 km, sirgelt.
      Võeh.
      Nagu mingi sportlane.

      Kustuta
    11. Mulle suusatamine meeldib väga. Aga suusareisil pole käinud. Elanud Võrumaal ja Otepääl. Nüüd nühin Põhja-Eestis lumeajal siledaid põlde ja kõrvus kajab "mis maa see on, siin pole ühtki mäge :)
      Helve

      Kustuta
  8. Suuskade kinnitamiseks on spets krõpsupaelad, poest suuski ostes saad tavaliselt kauba peale. Bussiga pole suuskadega liigelnud ülikooliajast saati. Autoga võib ka lahtiselt katusekasti visata, lennukis tasub spets suusakotti toppida. Natu tülikas on "ülemõõdu pagasi" august ise sisse anda ja sihtkohas jälle välja võtta, aga saad vähemalt oma suuskadega sõita.

    Mul isa ka rääkis, et üks lapsepõlve meeldejäävamaid mälestusi oli hobuste ja saaniga jõulude ajal kirikusse sõitmine. Tänapäeval välistab sihukese asja sool ja liiv teedel isegi kui lund on. Kooli ajal maal tõukekelguga sõitmisel pidin ise lootma, et liiga kiirelt liiva ei puistatud.

    VastaKustuta