Lehed

pühapäev, 29. juuni 2025

Väike järelkaja postitusele "Suitsetamine on eile päev".

by W

Algne postitus

Tänapäeval peab vist lisama, et ei ole reklaampostitus, ükski ettevõte ega bränd minuga koostööd ei tee, sentigi ei maksa, tasuta nodi ei anna. 

Ma suitsetasin viimased aastad väga palju, keskmiselt paki päevas, ja mõtlesin päris kaua, et see ei ole jätkusuutlik, mitte ühestki vaatenurgast. Aga ilmselt ongi vahel vaja pikalt hoogu võtta, protsessida, seedida (kusagil taustal), et miski ajus ja sisemuses piisavalt otsusekindlalt paika läheks, et asi päriselt muutuks. 

Impulsi pealt "jätan maha" väga ei toimi. See on kategooria "uusaastalubadused" - statistika pidi toetama väidet, et enim spordiklubide liikmekaarte ostetakse jaanuari esimestel päevadel. Ilmselt ka dieedikavasid ja online koolitusi ja ... *

Aga igatahes on vähem kui kahe kuuga seljatatud aastatepikkune tubakasõltuvus. Veip ja nikotiin on jäänud, aga läinud on vingugaas, tõrv, suitsuhais.

Tervis

  • Hommikune köha ja vilin hingamisteedes on kadunud. 
  • Õhku tundub veidi enam olevat ning kiirkõnd tööle või treppidest ronimine on pisut kergem. 
  • Kohvi maitse on parem ja värske kurk leival ... ma tõesti ei mäletanud, et kurk lõhnab nii hästi. Või arbuus, lõikamisel. 
  • Ja mida ma ei ole näinud suitsetamisest loobumise kirjeldustes: mu soola ja suhkru tolerants on langenud, eriti sool, mis on ju ka positiivne. 

Esialgu mõtlesin, et Selveri ciabatta partiiga on midagi valesti, aga ei, COOP-is on sama soolane. Ja põdravorsti jätkub nüüd palju kauem, 3 x vähem saan leivale panna, et normaalne tunduks.

Kas ma tahan veel suitsetada

Ei, juba nädalaid ei taha. Mõte käib vahel peast läbi, eriti tööl suitsuruumis ning paar päeva tagasi oli üle pika aja kiusatus osta pakk suitsu, kuid kui ma mõtlesin, kas ma tahan selle paki ära tõmmata - ei taha. 

Veip

  • Alustasin ühekordsetega, Vuse Go 20mg, nii mentool kui tubakas. Jube magusad, midagi hakkas vastu, lisaks on ühekordne kallis ja keskkonnavaenulik ühes oma plastihulga ja akudega. SkySmoke ühekordne oli parem, ei tekkinud vedela suhkruvati sissehingamise tunnet. 
  • Mitmekordsega panin ka ilmselt puusse - hinnaskaala ja võimalused on seinast seina, kuna maailm on mulle võõras, võtsin esialgu odava lahenduse. 
  • Octa stardikomplekti, teades, et Octa 20mg kapslites on ka nikotiinisool. Mis peaks nikotiinivajaduse kiiresti rahuldama e tahet suitsetada ohjeldama. Ohjeldab vist tõesti. 
  • Miinusküljed - Octal ei ole 10mg kapsleid e nikotiinihulga vähendamise võimalust. Aga kaua üks odav asi ikka kesta saab, järgmise valikul olen teadlik, mida ma tahan: kallim seade ja võimalus ise vedelikke segada ja kangust reguleerida. 

Raha

  • Suitsetamisele kulus 180 - 200€ kuus. 
  • Juunis on kulu 85.30 ja mul on 4 tervet kapslit e siis 03.07. peaks varusid täiendama. Mis jätab juuni kuluks ca 75. 
  • Kallim seade ja isesegatavad vedelikud peaks tulevikus seda kulu veel alla tooma. 
  • Aastane sääst 1200+ € ... ja see on nüüd segatuna terviserubriiga - mitu krdi töötundi ma teen, et teenida 1200+ netos? Absurd. 

Täitsa OK reisi võluks ju ka 1200 eest välja. 

Prioriteedid...

* Taipasin praegu, et ma pääsen ligi andmetele, mis toimub tubaka- ja alkoholi jaemüügiga jaanuari esimestel nädalatel - ma vaatan need üle. 

Küsisin ChatGPT-lt: kui palju inimesi suudab veipimisele üle minnes suitsetamisest loobuda

💨 Statistika ja uuringud räägivad:

  • Ühendkuningriigi terviseamet (UK Office for Health Improvement and Disparities) on korduvalt leidnud, et veipimine on kõige tõhusam suitsetamisest loobumise abivahend, võrreldes plaastrite, nätsude ja muude nännidega.
    → Ühes 2021. aasta raportis:
    🔹 27,2% inimestest, kes proovisid veipimisega suitsetamisest loobuda, õnnestusid (vs näiteks 18% nikotiiniplaastriga).

  • Cochrane’i ülevaade (2024) – maailma tippmeta-analüüsid:
    → Järeldus: elektroonilised sigaretid tõenäoliselt suurendavad loobumise edukust, võrreldes muude meetoditega.
    → Edukalt loobujate hulk oli umbes 1,5–2 korda suurem veipimise abil võrreldes nikotiiniplaastrite või tahtejõu meetodiga.

  • USA CDC andmetel (Centers for Disease Control):
    → Umbes 60% suitsetajatest on vähemalt korra proovinud veipimist, et loobuda.
    → Reaalses elus on umbes 10–20% suutnud päriselt veipimise kaudu sigarettidest pikemaajaliselt loobuda – sõltuvalt sellest, kui motiveeritud nad olid ja millist aparaati/nikotiinisisaldust kasutasid.


🧠 Tõsiasi, mida ei räägita reklaambrošüürides:

  • Veipimine ei ole imevahend, mis töötab kõigi peal.

  • Töötab paremini nende jaoks, kes:

    • leiavad õige seadme + sobiva nikotiinitaseme

    • ei jää „topeltkasutajaks” (ehk ei veibi ja suitseta korraga)

    • tahavad päriselt loobuda, mitte „lihtsalt proovivad”


Kokkuvõtteks, ausalt:

  • Kui sa päriselt tahad loobuda, siis veipimine annab sulle paremad šansid kui enamik muid variante.

  • Umbes iga neljas suitsetaja, kes proovis veipimisega loobuda, õnnestub – ja see on tänapäevases nikotiinimaffias juba suur asi.

  • Lõppsiht pole aga igavene veipimine, vaid hingata lõpuks üldse midagi muud kui aur – näiteks värsket õhku.


... nojah, mu AI on endiselt huvitava kõnepruugiga... aga ma ei pea ju selle eest ometi vabandama nagu oleks mu koer su sussid täis kusnud... 

18 kommentaari:

  1. Mittesuitsetajana ei kujutanud ette milline üüratu kulu suitsetamisega kaasneb - hämmastav. Selgub, et viisakas koguses alko tarbimine kordi odavam.

    Minust on õnneks suitsetamine kauge kaarega mööda läinud, eks kooliajal sai proovitud aga ei pakkunud absoluutselt midagi ja sotsiaalne survestamine tekitas pigem trotsi: olen nimme teistsugune ja ei suitseta.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. 0.5L Coca ja 0.5L hele Saaremaa õlu maksavad Selveris mõlemad 1.25. Nagu ka 1L Tere piim. Midagi tundub valesti olevat.

      Kustuta
  2. Tubli. Sama hoogsalt edasi :) Mind kah see summa üllatas. Mitu suitsu päevas see annab?

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Mitu suitsu päevas annab e-sigaret, selle kapsel? Võ

      Kustuta
    2. Või misse küsimus on?

      Sigaretid, 1 pakk, oli umbes 16mg nikotiini päevas; praegune 2ml kapsel, millest kasutan poole, annab tglt 20mg e rohkem. Ajaga peab seda muidugi vähendama, aga praegu veel on eesmärk igati sigarettidest hoiduda, 1 asi korraga.

      Tubakaaktsiis tõuseb homme, ma ei tea, mis praegu 5.9 pakk maksma hakkab, 6 midagi.

      Ja summa üllatab ka suitsetajaid. Kui suitsetaja räägib autoremondist, reisist, uuest tehnikaseadmest vms ja soiub, et kallis, siis ma ei ole kade valgustamast, kus tema raha on. See on ammune harjumus, mitte praegu tekkinud.

      Kustuta
    3. ühe mu tuttava vana sugulane, pikaajaline suitsetaja, jättis maha. kui küsiti miks, ütles "tahtsin oma pensioni tõsta".

      notsu

      Kustuta
  3. Nii tubli! Jätka sama vapralt edasi.

    Mina ka kunagi suitsetasin. Mulle meeldis kõige rohkem see tegevus kui selline. See, et paned suitsu põlema ja siis tegeled suitsu tegemisega. Kui veel seltskonnas sai teha, oli parim. Üksi käisin tegemas tööst pausi võtmiseks. Kusjuures selle pausi käigus tekkisid sageli väga head ideed. Aga maha jätmise mõtte juures oli kõige raskem loobuda suitsu tegemisest kui tegevusest. Nikotiini järele mul tegelikult mingit püsivat vajadust kunagi ei tekkinud. Aga on minu meelest lausa suurepärane, et nende rõõmuks, kellel tegevuse kõrval on sõltuvus ka nikotiinist, saavad veipimise käigus annuseid muuta ja kohendada. Päris suitsuga ju seda ei saaks. Hoian pöialt, et täielik maha jätmine õnnestuks!

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jaa, mõttepaus tööl on asjakohane. Veip jätab tegevuse alles.
      Plaan on, jah, madalamale annusele minna, saab ju ka nullini, vbla tuleb plaaster appi võtta, eks näis.

      Samas ma olen nüüd avastanud mitu veipijat, kes ongi hoopis nikotiiniga üles läinud, sest
      1 - sigaret põleb lõpuni, saab otsa, sul on mingis mõttes parem kontroll ja ülevaade
      2 - veipimisel ei pea siiski nii palju sobivat kohta ja võimalust otsima (kortermajast end iga ilmaga õue vedama või autost välja ronima jne)
      ... ja siis unustatakse end "lõputult" veipima ja nikotiinisõltuvus pigem süveneb.

      Kustuta
    2. üks mu hedonistist tuttav, kes tervise pärast suitsetamise maha jättis (see oli tema jaoks arsti antud valikust kõige lihtsam asi, millest loobuda), kurtis samuti, et kõige raskem on rituaalist jäänud tühja kohta täita, ja palus tuttavatelt ajurünnakut, et häid esteetilisi aja mahavõtmise rituaale saada. Põhjalikud kohvi- ja teetseremooniad muidugi on alati võimalus, aga neid tegi ta juba ennegi.

      minu arust võiks seebimullide puhumise rituaalina juurutada.
      notsu

      Kustuta
    3. 0 nikotiiniga veip on tänapäeval võimalus.
      Seebimullid - njaa, kõlab nagu TikToki trend.

      Kustuta
  4. Ooojaa-suitsetamine... Ei ole midagi lihtsamat,kui suitsetamisest loobumine. Mark Twaini järgi. Ta ytles,et võib seda iga päev teha...
    Mul suitsetasid mõlemad vanemad.Ise alustasin keskkoolis.Igavusest & seltskonna mõttes.12 aastat tegin,siis õnnestus maha jätta päevapealt. Päev muidugi sai piisava varuga tydruksõbrale ette ära lubatud. Aga see polnud ainus põhjus.Juba siis sai selgeks,et hakkab liiga kalliks see hobi minema.Tol hetkel maksin hämaral teel saadud ploki eest veel ainult 100 EEK.Kuus kulus vähemalt 3 neid.Ehk siis samuti pakk päevas.
    Positiivsema poolega peale loobumist saab ainult nõus olla-paljud asjad muutuvad selgemaks ehk maitsevad paremini.
    Väike miinus oli siiski ka -10 kilo nagu maast leitud...😁

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ma mäletan kui sigaretid olid ca 10 EEK pakk ja keegi ütles, et Norras on 75 EEK kandis, aju ei pannud kokku, et keegi seal üldse suitsetada võiks ... meil praegu 90+ EEK, eksole ja suitsetajaid jätkub.
      Endal hakkas rahalises mõttes valus juba siis kui Kenti pakk 25 EEK peale läks. Olid ajad... tagasi ei taha.

      Mul ei ole veel kaal muutunud, endiselt kolmekohaline, aga jah, mul on tegevus ja nikotiin alles kah.

      Kustuta
  5. Kui "töökoht" töökohtadel olin, siis sisustasin pausid kohviga, aga et noid läks paljuks, nii et hakkasin rohelist teed rüüpama, kuigi see eriti ei maitsend. Aga no pausi oli vaja ja niisama, näpp ninas seista, tundus kah tobe. Hiljem töötanud pigem vabakutselisemana ja siis ei pea lühipausidega piirduma, saab pikemaid lubada ja noid mõne koduse tegevusega sisustada. Selle kogemuse põhjal pakuks, et uurida töösunduse ja jäikade graafikute mõju kahjulike ainete (sigaret jne) tarbimisele võiks kausaalse seose anda.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Uuring oleks huvitav tõesti, sest enda ja kolleegide pealt tean, et tööl on suitsukulu paljudel inimestel suurem. Vbla ka kohvi kulu, aga seda tarbin ma tööl 1-2x kuus ega ole teistelt küsinud. Mõlemad on ettekääne korraks aeg maha võtta, aga kas notsu seebimulli-ideed saaks seebimullitoaks integreerida - ma juba kujutan ette neid pealkirjasid Delfis, Õhtulehes ja reaktsioone sots meedias. o_0

      https://www.youtube.com/shorts/HBzMHawoA1k

      Kustuta
    2. Normaliseerime palun heegeldamispausid. Vabas õhus.

      Kustuta
  6. heegeldamine-kudumine pole mõnel enam paus, vaid nagu hingamine.

    seepeale tuli mõte, et kui Kihnu naisel peaks ATH olema, siis ühiskondlikult aktsepteeritavat stimminguvõimalust pole vaja kaugelt otsida.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ma pean last rehateenustele viies kohapeal tund või paar aega parajaks tegema ja siis istun rahumeelega Haige Maja koridori keskkohas lambiploki all ja koon täiesti avalikult ja häbenemata sokki või pätikinnast. Iroonia on selles, et mu eluviis ja Maa Konna Keskusse tehtava sõidu ylejäänud eesmärgid nõuavad ehitaja- või maastikuriietust ja mööduvates inimestes tekitab sihuke kuduja mõnikord rõõmsat hämmastust. Mul on hea meel rahvale eksootilist silmailu pakkuda.

      Kustuta