Lehed

neljapäev, 15. veebruar 2018

Mõni tuba on alati pime



Kui palju kurbasid on koos, et rõõmsaks saada, siis on tuba täis suurt ja suitsuna tupruvat kurbust.
Kuidas saab sinna mahtuda veel rõõm?
Olen oma depresiivset meelelolu proovinud teadlikult kildhaaval lammutada, otsinud abi kõigepealt enda seest ja toetanud (kasutaks meelsamini sõna „püherdanud") teiste najal. On asju mis edasi aitavad ja on asju, mis mõjuvad nagu kõrile surutud vee alla vajutav kaigas. Vimase puhul on kõige kurvem see, et nii tehakse meelega. „Mul on halb, sina sure maha!" Hakkab siis endal parem või, tõesti...?
Ma proovin end ise kõrvupidi sellest soost välja tõmmata.
Mõnikord kuulan isegi teiste nõuandeid. Kuulmine ei tähenda kuulamist.
Mõni on hea.
Mõni on halvem.
Mõni on kohutavalt halb.

Kõige halvem on siiani olnud soovitus liituda ühe netikommuuniga, mis teoretiliselt ongi loodud haiget (saanud) vaimu toetama.
Ma olen täiesti kindel, et on palju inimesi, kes saavad seal oma muresid kurtes abi ja tuge, leiavad teekaaslasi ja jutusemusid. Mul on nende pärast siiralt hea meel.
Aga mu enese jaoks... see tuba on täis katkisi hingi, kurbasid, lööduid, segaduses vaimusid. Sinna sisenedes on tunne, nagu suruks end ruumi, mis on muret täis ja see mure on liiv, mis ei lase hingata, näha ega kuulda. Aeg-ajalt astub ette mõni hallis hames hall kogu ja poetab emotsioonitult enda ette oma mure. Keegi ei kuule, kõigil on silmad maas, pead oma värvitut tõsidust täis. Vahel tõstab siiski mõni toasolija pea ja viskab õhku midagi trööstivat kas siis konkreetselt kellelegi eraldi või lihtsalt niisama..ent neid trööste ei püüta kinni, veel enne, kui nad liueldes langedes puudutavad maad, on lohutuse roosa valgus kuhtunud määrdundhalliks.
Eks ma vaatan neid värve oma silmadega, need pole erapooletud. On kindlasti palju inimesi, kelle jaoks roosa jääb seal roosaks, muutub aina võimsamaks ja lõpetab vabaduse purpurikarva leegina. Nad otsivad õla, mille najal end püsti ajada ja leiavad selle. Nad oskavad teiste tumedatele sõnadele pihu alla panna ja need tuhast puhtaks puhudes ütlejale heledatena tagasi anda. Mingu neil elus hästi.

Kuid mulle mõjub see keskkond rusuvalt.
Eks ma siis eemaldun nii kuidas oskan.
Ei loe teiste muredest, ei võta neid endasse. Kapseldun, programmeerin end ühe kindla tegevuse jägijaks. Ei ela kaasa, ei mängi end teiste süngusest läbi. Omamoodi tekitab see tuba sõltuvust, ära minna sealt korralduslike omapärade tõttu ei saa ja midagi siiski kisub sinna piiluma. Enesepiinajalik haiglane mõnu.

 Kuidas saab oma masendust üldse vähendada jagades seda teistega, kes sama murega hädas?  Jagades saab alati sama asja tagasi. Annad tüki oma murest, saad pala teise meeleheitest.
Kas on õige soovitada kurval lohutust otsida kurbade seast?
Kas keegi on niimoodi saanud abi...sünge kurbade, leinameelne leinajate, pelglik argade seast?
Ma ei saa jätta sellist mõtteliistakat sellesse seltskonda, nii ebaõiglane ei tohi olla. „Näete, siin on mu tume meel, aidake kanda!" Las kukuvad, las murduvad, peaasi, et ma olen oma sule koormasse visanud. Ei tohi.

Las jääbki mõistujutuks. Kui keegi leiab hargneva otsa, siis küsikski: kas seltskond ühe jala ja ühe käega inimesi saavad üksteist toetada? Suur tomp, kelle käed on hõivatud enese kinnihoidmisega teise küljes ja jalad ei astu kuhugi...







9 kommentaari:

  1. Eks igaühel isemoodi, aga mina olen raskel hetkel leidnud jõudu just teiste muredest ja probleemidest. Alles siis saad aru kui tühised ja ainult kättevõtmist ootavad on enda omad kui teiste inimeste kogetud tegelikest raskustest loed. Siberi või sõja-aja memuaarid heaks näiteks. Kaaluprobleemi puhul lugedes kuidas inimesed sunnitööl aastaid nälgisid saad alles aru milline pseudoprobleem on liigne õgimine. Heaolu ühiskond on lihtsalt meid pehmodeks teinud.

    VastaKustuta
  2. Ma tean, et leinateraapia pole grupileinamine, kaugel sellest. Laps käis leinalaagrites ja seal tehti kõike muud, mitte ei meenutatud läbielatut. Ma võiks sulle kogemuslikult igast nõu anda, kui sa muidugi soovid. Kirjuta, lugupeetud kaasautor!:)

    VastaKustuta
  3. Aa, miks sa politseid ei kutsu?!

    või eletrilevisse ei helista?!

    Mõni tuba on alati pime.
    Lüliti on oluline, aga sama oluline
    on ka mäletada, kus see kuradi nupp on!

    Nupust valguseni ülakorrulsel on ahel muidugi pikem,
    alates elektrijaamast, selle turvalisusest, maavaradest,
    lõpetades eesti 50+ naiste geneetilisete iseärasustega...

    Ahhsoo, meenus, et sa seda rebitud nalja ei mõista, ja,
    no kesse hull rebiks nalja selles staadiumis, tõepoolest.
    Isegi arstid, olgem ausad, ei taha neid juhtumeid oma lauale.

    VastaKustuta
  4. Seda siin kirjutama ajendas mind tõesti üks konkreetne netikommuun. Sealne õhkkond on just sedasorti "leinalaager" nagu ta mu meelest olla ei tohiks. Kõik kaevavad oma mure lõputut kaevu aina sügavamaks, pisike sinine tükk taevast pea kohal muutub pisemaks ja pisemaks.
    No aga nagu kirjutasin: ma pole ehk objektiivne.
    Aga on nagu on ja tuleb mis tuleb. Ainus kindel asi on, et kindlat pole maailmas midagi. Inimese asi on edasi keksida ka siis, kui tundub, et ..kaua see veel kestab? Ikka tuleb teha veel üks samm. Ja veel üks. Ja veel. Kallas peab kusagil olema.

    VastaKustuta
  5. Kevadist, sõbrapäeva (manipuleerivat?) hõngu oli õhus...

    Sa oled ju oma haiguse ravi ammu avastatnud:
    tuleb lihtsalt KIRJUTADA (retsepte endale).
    See kindel ravim on ju alati käepärast.

    Tüsistused tekivad niipea kui hakkad seletama
    lugejatele omi retsepte, miks ja mida kokku keetsid.
    Kommentaarid tekitavad sus alati ärritust ja järelnähte.

    Sa ei ole eriti hea seletaja ja suhtleja, sest näed
    igas süütus sõnas lõputuid mälupilte-hääli-videoid-seoseid
    ja see ajab su hulluks.. ehkki me ja kirjastus ostaks just seda.

    Kommenteerimine ei ole tavaline kirjutamine, sest...
    siin ei ole vastas enam sinu teine mina, vaid hoopis
    keegi TEINE mina või, hoopis, selle teise teine mina..

    Diagnoos ja ravisoovitus:
    Kirjuta KÕIK lollid mõtted üles igapäevaselt
    ja jätka klistiiri tegemist igapäevaselt

    VastaKustuta
  6. Äkki selline tugigrupp?
    http://www.avitus.ee/iseendale/depressiooni-ja-bipolaarse-haire-ruhm
    Seal olid vähemalt minu kodulinna grupis ka need, kes depressioonist juba välja rabelenud ja reaalselt suudavad teisi toetada.
    Meil on ka üks väike naistepunt, kus alati keegi omadega täitsa mudas. Aga teised tõstavad alati üles. Sööme, palvetame, armastame (üksteist) :). A sa vist elad minust kaugel..

    VastaKustuta
  7. Atäh, ritsik, sul on nii konkreetsed mõtted.
    Sinust elan tõesti kahe tunni kaugusel, üleüldse ongi suurim pidur pikad tööpäevad, mida teinekord isegi tahtlikult pikemaks venitan, mõnikord venivad need niisamagi. Pärast neid ei ole ma ei sõiduvõimeline ega suhtlushimuline.
    Aga noh...kurat, iga lein läheb kunagi üle. Peab minema, ümberringi ei jäänud ju elu seisma. Miks mina peaks jääma selleks ainsaks seisvaks jäätükiks keset jõge, kui ümberringi on kõik sulanud?

    VastaKustuta
  8. Arvan, et lein ei lähe kunagi üle, sellega peab koos elama nagu kroonilise haigusega. Mäletad, kui kirjutasid mulle kunagi: vihmapiisk läeb laia maailma.. Peab kuidagi leina mälestuseks vormima. Mälestuste kaudu.

    Isa surmast (olin 17, tema 40) saab 45 aastat. Ikka torkab, kui temavanuseid mehi näen. Et miks just tema ei võinud...
    Venna ja abikaasa lahkumised olid aastal 2014. Vormin pikkamööda.

    Gruppidesse ei usu, kaaslastest on kasu, et leida hommikul põhjus üles tõusta.

    VastaKustuta
  9. Päris üle ei lähe kunagi midagi. Loogiline. Aga kõik, mis tundus kunagi ammu väga segadust tekitava ja elu pidurdavana transformeerub hiljem millekski muuks, millekski pehmemaks. Ilma selle lootuseta ei tule toime.
    Mul on tunne, et kasutan sõna "lein" üldse valesti.
    Jätan siia vahele ühe pika jutu kirjutamata ja lisan ainult kirjutamata sõnade kokkuvõtte jupikese: igal juhul valiksin oma vältimatu mineku mälestuseks siiajääjatele pigem trammi all naksti! poolekslõikamise...

    VastaKustuta